12 Kasım 2015 Perşembe

KOS ( İSTANKÖY ) GEZİMİZ


                                Ekim ayı sonunda yaptığımız birkaç günlük Bodrum seyahatimizin bir gününü Kos adasına ayırdık.18 kişilik bir arkadaş grubu ve rehberimizle birlikte, Bodrum- Kos  arasında ulaşımı sağlayan feribottan kişi başı 22 Euro ya biletlerimizi aldık.Sabah 9.15 de sakin bir havada yola çıktık.Ne feribotta ne de gümrük de sezon sonu olduğu için herhangi bir sıkışıklık yaşamadık. Hatta feribot yaz sezonunu kapatmış son seferini yapıyordu.Yaklaşık birbuçuk saat sürdü yolculuğumuz.Bodrum  'u geride bırakırken..
 


                               Kos adasına yaklaşırken ilk gördüğümüz, Bodrum kalesinin benzeri bir kale ve maalesef  Suriyeliler. Limana yaklaştığımızda tv ekranlarında gördüğümüz insanlık dramına bizzat şahit olduk.Suyun üzerinde nasıl durabildiğine inanamadığımız bir siyah lastik bot, kadın, erkek ve çocuk gencecik insanlar.Islak giysiler ve ayakkabılarını kurutmaya çalışan insanlar. Bir yardım kuruluşu onlara giyecek yardımı yapıyor .Kalenin arka tarafına bu insanlar kamp kurmuşlar, diğer Avrupa ülkelerine gitmek için bekliyorlar.Biliyorum gezi yazısı olarak çok keyifli olmadı ama gerçeklerde böyle.
                                Limana gelen otobüsle tur için hazırız. Limandan hemen çıkınca üstü açık bir traktörle kısa bir tur yapabilirsiniz.Ama en iyi seçenek otomobil kiralamak.
KOSPalmiyeli cadde                                   Kalenin içi ve çevresi çok güzel. Botanik bahçesi gibi çeşitli ağaçlarla dolu.
BazilikaKalenin girişiLimanın hemen arkası ve gördüğüm en büyük kauçuk ağacıŞehir merkeziHipokrat  Ağacı


                                 Tıp biliminin babası sayılan Hipokrat 'ın altında öğrencilerine ders verdiğine inanılan tarihi ağaç.Hipokrat  İÖ. 460 yılında bu adada doğmuş. Ölümünden sonra sağlık tanrısı Asklepios' a  adanarak kurulmuş olan tıp merkezi ve tarihi tapınağın 4km. mesafede olduğunu öğreniyoruz. Bu yaşlı ağacın dalları yapı iskelesi demirlerle güçlendirilmiş.Hemen arkasında Hacı Hasan Camii ve yürüme mesafesinde Defterdar Camii. Yürüyerek  Eleftherias Meydanına çıkıyoruz. Meydan ve çevresinde güzel cafeler, hediyelik eşya dükkanları  bulunuyor. Birçok tarihi bina ve  antik Agora birbirine  çok yakın mesafelerde.
                                 Hediyelik eşya, baharat ve çayların satıldığı küçük bir çarşıyı geziyoruz. Adadan ayrılmadan almak için  aklımızda Feta peyniri, Greek yoğurt, fıstık reçeli gibi reçel çeşitleri var. Rehberimiz bizi bunları alabileceğimiz marketlere yönlendiriyor.
 
 
 
 
 
 
Hatıra veya hediyelik eşya dükkanları
 
 
                           Tur otobüsüne  binip yaklaşık 20 dakika mesafede Zia köyüne doğru yola çıkıyoruz.Kıvrıla kıvrıla dağın eteklerine doğru çıkılan bir yol. Yol boyu  muhteşem yeşillik ve manzara harika  .Köy meydanı küçük hediyelik eşya dükkanları ve tavernalarla dolu.Gün batımının  buradan çok güzel olduğunu söylüyor rehberimiz.Karşısı Bodrum  Akyarlar.                              
Zia  köyü
Tavernalar
                         Kefalos


                                   Bir sonraki durağımız Kefalos köyü. Birçok adada olduğu gibi deniz burada da pırıl pırıl . Aramızdan denize girenler oldu ama ben o kadar cesur değilim doğrusu. Adada Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir köy bulunuyor.Süre kısıtlı ve karnımız acıktı, bir kaç markete uğrayarak yemek yiyeceğimiz restauranta geri dönüyoruz.
Kos                                 Limana yürüme mesafesinde yeme içme yerleri, akşam canlı müziklerin olduğu tavernalar bulunuyor.Denize sıfır küçük  küçük birçok işletme mevcut. Yemek menüsü olarak balık ve deniz ürünleri vazgeçilmezler. Burada oturduğumuz tavernada balık, kalamar, greek salata yedik. Yanında tabiki uzo..Kalamardan bahsetmeliyim mutlaka , tabak dolusu olarak ve oldukça iri geliyor. Lezzetli hemde çok..


                               
                               Bodrum' a bu kadar yakın bir mesafedeki ada tarihi değerleri ve doğa zenginliklerinin iyi korunmuş olmasıyla dikkat çekiyor. Bodrum dönüşünde Kos adasına bir kez daha gidersek gece kalmayı  planlıyoruz.

                                Başka gezilerde buluşmak ümidiyle sağlıkla kalın.:)

Hiç yorum yok: